Session Index

Lecture Sessions
Monday May 23, 2016 (10:30-12:00)

Sigma-Delta Modulators I  Chair: José M. de la Rosa - IMSE-CNM;

Data Converters I  Chair: Degang Chen - Iowa State University;

Biometrics & Imaging  Chair: Herming Chiueh - National Chiao Tung University, Taiwan; Ibrahim Elfadil - Masdar Institute;

INVITED: Machine Learning  Chair: Yiran Chen - University of Pittsburgh; Mrityunjoy Chakraborty - Indian institute of Technology, Kharagpur;

Education  Chair: Joos Vandewalle - KU Leuven;

INVITED: Polar-Code Decoders  Chair: Warren Gross - McGill University; Ezz El-Masry - Dalhousie University;

INVITED: Emerging Memory II  Chair: Meng-Fan Chang - National Tsing Hua University; Hai Li - University of Pittsburgh, USA;

Communications I  Chair: Wael Badawy - Intelliview; Tokunbo Ogunfunmi - Santa Clara University, CA, USA;

DC-DC Converters  Chair: Hiroo Sekiya - Chiba University; Lei Wang - University of Connecticut;

VLSI Devices  Chair: Shuenn-Yuh Lee - National Cheng Kung University (NCKU); Vasily Moshnyaga - Fukuoka University;

Biomedical Signal Processing  Chair: Omair Ahmad; Yong Lian;

VLSI I  Chair: Malgorzata Chrzanowska-Jeske - Portland State University, Electrical and Computer Engineering Department; Emre Salman - Stony Brook University;

Monday May 23, 2016 (13:00-14:30)

RF Circuits  Chair: Nathan Neihart - Iowa State University;

Amplifiers I  Chair: Igor Filanovsky - University of Alberta;

BioMEMS & Lab-on-Chip  Chair: Jennifer Blain Christen - Arizona State University; Danilo Demarchi - Politecnico di Torino;

INVITED: Emerging Devices  Chair: Maurizio Valle - Università degli studi di Genova; Ali Ibrahim - University of Genova & Lebanese University ;

Neural Net I  Chair: Arindam Basu - Nanyang Technological University; Jennifer O. Hasler - Georgia Institute of Technology;

INVITED: Memristors I  Chair: Ronald Tetzlaff - TU Dresden; Alon Ascoli - TU Dresden;

INVITED: Emerging Transistors  Chair: Shimeng Yu - Arizona State University; Robert Chen-Hao Chang - National Chung Hsing University and National Chi Nan University, Taiwan;

Communications II  Chair: Ji-Hoon Kim - Seoul National University of Science and Technology, Republic of Korea; Xinmiao Zhang - Case Western Reserve Universty;

Power Converters I  Chair: Marian Kazimierczuk - Wright State University; Abdelali El Aroudi - Universitat Rovira i Virgili;

Integration Issues  Chair: Danella Zhao - University of Louisiana at Lafayette; Emre Salman - Stony Brook University;

Compressive & Adaptive DSP  Chair: Wu-Sheng Lu - University of Victoria, Canada; Daniel P. K. Lun - The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong;

NoC Multicores I  Chair: Magdy Bayoumi - University of Louisiana at Lafayette; Miroslav Velev - Aries Design Automation;

Monday May 23, 2016 (14:30-16:00)

LATE NEWS: Emerging Technologies and Low Power Subsystems  Chair: Eduard Alarcon - Universitat Politècnica de Catalunya; Alyssa Apsel - Cornell University;

TCAS Special: Analog Circuits  Chair: Gianluca Setti - University of Ferrara; Lian Yong - York University;

TCAS Special: Circuits and Systems for Communications  Chair: Lian Yong - York University; Gianluca Setti - University of Ferrara;

Monday May 23, 2016 (16:00-17:30)

Coding & Standards  Chair: Wen-Hsiao Peng - National Chiao Tung University; Jiangtao Wen - Tsinghua University;

Analog Filters  Chair: Jorge Fernandes - Universidade de Lisboa;

BioCAS I  Chair: Jie Chen - University of Alberta; Christos Pappavassiliou - Imperial College;

INVITED: Printable Electronics  Chair: Gordon W. Roberts - McGill University; Christian Fayomi - Université du Québec à Montréal;

Nonlinear CAS I  Chair: Chi K. Tse - Hong Kong Polytechnic University; Ljiljana Trajkovic;

INVITED: Manufacture & Test  Chair: Yiorgos Makris - University of Texas at Dallas; Haralampos Stratigopoulos - LIP6, Pierre et Marie Curie Universit;

INVITED: Neuromorphic Devices  Chair: Arindam Basu - Nanyang Technological University; Hai Li - University of Pittsburgh, USA;

Communications III  Chair: Shoba Krishnan - Santa Clara University; Danella Zhao - University of Louisiana at Lafayette;

Smart Infrastructures  Chair: Mitra Mirhassani - University of Windsor;

Low Power  Chair: Abdullah Baz - Umm Al-Qura Universiyt; Qiaoyan Yu - University of New Hampshire;

Audio-Signal Processing  Chair: Tokunbo Ogunfunmi - Santa Clara University, CA, USA;

Testing & Security I  Chair: Xinmiao Zhang - Case Western Reserve Universty; Zhiyuan Yan - Lehigh University;

Tuesday May 24, 2016 (10:30-12:00)

SAR ADCs  Chair: George Yuan - Hong Kong University of Technology;

Data Converters II  Chair: Joao Goes - UNINOVA;

Bio Interface Circuits  Chair: Arindam Basu - Nanyang Technological University; Wouter A. Serdijn - TU Delft;

INVITED: Bioelectronics  Chair: Pedram Mohseni - Case Western Reserve University; Benoit Gosselin - Laval University;

Nonlinear CAS II  Chair: Wei Xing Zheng; Jinhu Lu - ISS, Chinese Academy of Sciences;

INVITED: Biomedical Big-Data  Chair: Tinoosh Mohsenin - University of Maryland, Baltimore County; Robert Sobot - ENSEA;

INVITED: Emerging Memory I  Chair: Elisa Vianello - CEA, LETI; Jing Li - University of Wisconsin;

Cryptography & Security I  Chair: Weiqiang Liu - Nanjing University of Aeronautics & Astronautics; Tokunbo Ogunfunmi - Santa Clara University, CA, USA;

Power Converters II  Chair: Hirotaka Koizumi - Tokyo University of Science; Adrian Ioinovici - SIST, Sun Yat-sen University;

Memory  Chair: Xinmiao Zhang - Case Western Reserve Universty; Zhiyuan Yan - Lehigh University;

Image Processing  Chair: Wei-Ping Zhu - Concordia University;

VLSI II  Chair: An-Yeu Wu - National Taiwan University; Ricardo Reis - Federal University of Rio Grande do Sul;

Tuesday May 24, 2016 (13:00-14:30)

ASP Tools  Chair: Joao Goes - UNINOVA;

Analog Techniques  Chair: Wouter A. Serdijn - TU Delft;

Biomedical SoC  Chair: Tim Constandinou - Imperial College; Abbes Amira - University of the West of Scotland;

INVITED: IoT Security  Chair: Chip-Hong Chang - Nanyang Technological University; Wael Badawy - Intelliview;

Neural Net II  Chair: Mitra Mirhassani - University of Windsor; Shantanu Chakrabartty;

INVITED: Flexible Substrate  Chair: Ravinder Dahiya - University of Glasgow; Hadi Heidari - University of Glasgow;

INVITED: Memristors II  Chair: Ronald Tetzlaff - TU Dresden; Alon Ascoli - TU Dresden;

Low-Power Devices  Chair: Lan-Da Van - National Chiao Tung University, Taiwan; Danella Zhao - University of Louisiana at Lafayette;

Vision Sensors  Chair: Amine Bermak - HKUST; Piotr Dudek - The University of Manchester;

Emerging VLSI  Chair: Abdullah Baz - Umm Al-Qura Universiyt; Ricardo Reis - Federal University of Rio Grande do Sul;

DSP Algorithms I  Chair: Takao Hinamoto - Hiroshima Institute of Technology, Japan; Hon Keung Kwan - University of Windsor, Canada;

NoC Multicores II  Chair: Qiaoyan Yu - University of New Hampshire; Magdy Bayoumi - University of Louisiana at Lafayette;

Tuesday May 24, 2016 (14:30-16:00)

LATE NEWS: Signal Processing Strategies, Design, and Applications  Chair: Chai Wah Wu - IBM; Eduard Alarcon - Universitat Politècnica de Catalunya;

TCAS Special: Energy Efficient Circuits & Systems  Chair: Gianluca Setti - University of Ferrara; Lian Yong - York University;

TCAS Special: Cryptography & Security II  Chair: Lian Yong - York University; Gianluca Setti - University of Ferrara;

Tuesday May 24, 2016 (16:00-17:30)

Security & Systems  Chair: Daniel P. K. Lun - The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong; Hongkai Xiong - Shanghai Jiao Tong University;

Frequency Synthesizers  Chair: Thierry Taris - IMS Bordeaux;

Energy Harvesters I  Chair: Guoxing Wang - Shanghai Jiao Tong University; Benoit Gosselin - Laval University;

INVITED: Brain Interfaces  Chair: Roland Thewes - Technische Universität Berlin; Ronald Tetzlaff - TU Dresden;

Nonlinear CAS III  Chair: Sergio Callegari - University of Bologna;

Emerging Circuits I  Chair: Antonio Rubio - Universitat Politècnica de Catalunya, Spain; Costin Anghel - Institut Supérieur d'Electronique de Paris (ISEP), Fr;

MIMO Systems  Chair: Joseph Cavallaro - Rice University; Zhiyuan Yan - Lehigh University;

Image Sensors  Chair: Shoushun Chen - Nanyang Technological University; Ricardo Carmona Galán - Instituto de Microelectrónica de Sevilla;

Programmable Arrays  Chair: Kwen-Siong Chong - Nanyang Technological University; Ricardo Reis - Federal University of Rio Grande do Sul;

DSP for Communications  Chair: Wei Xing Zheng; Paulo Diniz;

Testing & Security II  Chair: Massimo Alioto - National University of Singapore; Fernando Moraes - Pontificia Universidade Catolica do;

Wednesday May 25, 2016 (10:30-12:00)

Multimedia Imaging  Chair: Maria Trocan - ISEP; Zicheng Liu - Microsoft Research;

Data Converters III  Chair: Wouter A. Serdijn - TU Delft;

Bio Wireless Circuits  Chair: Jeremy Holleman - University of Tennessee, Knoxville; Bo Zhao - Tshinghua University;

INVITED: Emerging IoT  Chair: Emre Salman - Stony Brook University; Arindam Basu - Nanyang Technological University;

Nonlinear CAS IV  Chair: Marco Storace - University of Genoa;

INVITED: Stochastic Electronics  Chair: André van Schaik - University of Western Sydney; C. Singh Thakur - University of Western Sydney;

Nano & Quantum Circuits  Chair: Malgorzata Chrzanowska-Jeske - Portland State University, Electrical and Computer Engineering Department; Hai Li - University of Pittsburgh, USA;

Wireless Mobile I  Chair: Chuan Zhang - Southeast University; Wei Xing Zheng;

Power-Grid Analysis  Chair: Juri Jatskevich - University of British Columbia; Yu Christine Chen - University of British Columbia;

Arithmetics  Chair: Fernando Moraes - Pontificia Universidade Catolica do; Kwen-Siong Chong - Nanyang Technological University;

DSP Circuit Design  Chair: Chuan Zhang - Southeast University; Bah Hwee Gwee;

3D SoC  Chair: Tian-Sheuan Chang - National Chiao-Tung University; Yeong-Kang Lai - National Chung Hsing University;

Wednesday May 25, 2016 (13:00-14:30)

Image Quality  Chair: Susanto Rahardja - Institute for Infocomm Research; Yeong-Kang Lai - National Chung Hsing University;

Interface Circuits I  Chair: Rashid Rashidzadeh - University of Windsor;

INVITED: CMOS BioChips  Chair: Yehya H. Ghallab - Zewail City of Science and Technology; Wael Badawy - Intelliview;

Neural Net III  Chair: Shih-Chii Liu - ETHZ; Wei Xing Zheng;

INVITED: Reversible Circuits  Chair: Robert Wille - Universität Bremen; Ravinder Dahiya - University of Glasgow;

Memristor Circuits  Chair: Shyh-Jye Jerry Jou - National Chiao-Tung University, Taiwan; Mohammed Ismail - Khalifa University, UAE;

Wireline CAS  Chair: Shoba Krishnan - Santa Clara University; Zhongfeng Wang - Broadcom;

Energy Harvesters II  Chair: Chi-Ying Tsui - Hong Kong University of Science and Technology; Wing-Hung Ki - Hong Kong University of Science and Technology;

Data Processing  Chair: Chuan Zhang - Southeast University; Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University;

Digital Filters  Chair: Tapio Saramäki - Tampere University of Technology, Finland; Hakan Johansson - Linköping University, Sweden;

VLSI III  Chair: Vasily Moshnyaga - Fukuoka University; Mohsin M. Jamali - University of Toledo, USA;

Wednesday May 25, 2016 (14:30-16:00)

LATE NEWS: Sensors and Sensory Information Processing  Chair: Alyssa Apsel - Cornell University; Chai Wah Wu - IBM;

TCAS Special: Circuits and Systems for Multimedia  Chair: Gianluca Setti - University of Ferrara; Lian Yong - York University;

TCAS Special: Digital Circuits  Chair: Lian Yong - York University; Gianluca Setti - University of Ferrara;

Wednesday May 25, 2016 (16:00-17:30)

Compression & Coding I  Chair: Shao-Yi Chien - National Taiwan University; Maria Trocan - ISEP;

Regulators  Chair: Ayman Fayed - Ohio State University;

Analysis & Recognition  Chair: Zhihai He - University of Missouri; Jianfei Cai - Nanyang Technological University;

INVITED: Implantable Telemetry  Chair: Robert Sobot - ENSEA; Joseph Cavallaro - Rice University;

Oscillators & PLLs I  Chair: Elena Blokhina - University College Dublin;

INVITED: RF Design & Simulation  Chair: Marvin Onabajo - Northeastern University; Jose Silva-Martinez - Texas A&M University;

Emerging Circuits II  Chair: Sorin Cotofana - Delft University of Technology; Mona Zaghloul - The George Washington University;

INVITED: Light Communication  Chair: Amara Amara - ISEP; Xun Zhang - ISEP;

Sensors & Circuits  Chair: Tim Constandinou - Imperial College; Shantanu Chakrabartty;

VLSI for Communications  Chair: Mohsin M. Jamali - University of Toledo, USA; Malgorzata Chrzanowska-Jeske - Portland State University, Electrical and Computer Engineering Department;

Statistical DSP  Chair: Mrityunjoy Chakraborty - Indian institute of Technology, Kharagpur;

Testing & Security III  Chair: Danella Zhao - University of Louisiana at Lafayette; Qiaoyan Yu - University of New Hampshire;

Poster Sessions
Monday May 23, 2016 (14:30-16:00)

Demos I  Chair: Kea-Tiong Samuel Tang - National Tsing Hua University; Guoxing Wang - Shanghai Jiao Tong University;

Analog I  Chair: Igor Filanovsky - University of Alberta;

Neural Recording  Chair: Arindam Basu - Nanyang Technological University; Pantelis Georgiou - Imperial College;

Communications IV  Chair: Joseph Cavallaro - Rice University; Qiaoyan Yu - University of New Hampshire;

Multimedia I  Chair: Shao-Yi Chien - National Taiwan University;

Nanoelectronics I  Chair: Thanos Stouraitis - Khalifa University, UAE, and University of Patras, Greece; Robert Chen-Hao Chang - National Chung Hsing University and National Chi Nan University, Taiwan;

PECAS I  Chair: Shyh-Jier Huang - National Cheng Kung University; Xiaozhe Wang - Cornell University;

Nonlinear CAS V  Chair: Herbert Ho Ching Iu - University of Western Australia;

VLSI IV  Chair: Meng-Fan Chang - National Tsing Hua University; Chuan Zhang - Southeast University;

Tuesday May 24, 2016 (14:30-16:00)

Demos II  Chair: Philipp Häfliger - University of Oslo; Kea-Tiong Samuel Tang - National Tsing Hua University;

Data Converters IV  Chair: Joao Goes - UNINOVA;

BioCAS II  Chair: Jie Chen - University of Alberta; Guoxing Wang - Shanghai Jiao Tong University;

Communications V  Chair: Xinming Huang - Worcester Polytechnic Institute; Ezz El-Masry - Dalhousie University;

Multimedia II  Chair: Susanto Rahardja - Institute for Infocomm Research;

Nanoelectronics II  Chair: Danella Zhao - University of Louisiana at Lafayette; Herming Chiueh - National Chiao Tung University, Taiwan;

PECAS II  Chair: Herbert Ho Ching Iu - University of Western Australia; Ke-Horng Chen - National Chiao Tung University;

Oscillators & PLLs II  Chair: Dimitri Galayko - UPMC-Sorbonne;

VLSI V  Chair: Chuan Zhang - Southeast University; Meng-Fan Chang - National Tsing Hua University;

Wednesday May 25, 2016 (14:30-16:00)

Demos III  Chair: Guoxing Wang - Shanghai Jiao Tong University; Philipp Häfliger - University of Oslo;

Analog II  Chair: Jorge Fernandes - Universidade de Lisboa; Raafat Lababidi - ENSTA Bretagne;

BioCAS III  Chair: Wael Badawy - Intelliview; Jennifer Blain Christen - Arizona State University;

Communications VI  Chair: Zhongfeng Wang - Broadcom; Xinmiao Zhang - Case Western Reserve Universty;

DSP Algorithms II  Chair: Mohsin M. Jamali - University of Toledo, USA;

Neural Net IV  Chair: Jinhu Lu - ISS, Chinese Academy of Sciences; André van Schaik - University of Western Sydney;

Sensory Systems  Chair: Victor Brea - University of Santiago de Compostela; Piotr Dudek - The University of Manchester;

Visual DSP  Chair: Zhibo Chen - University of Science and Technology of China; Chris Lee - National Cheng Kung University;

VLSI VI  Chair: Yuan-Hao Huang - National Tsing Hua University; Lan-Da Van - National Chiao Tung University, Taiwan;