ISCAS 2016 Lecture Session Schedule
Time Salon Drummond est Salon Drummond centre Salon Drummond ouest Salon A Salon B Salon C Salon Hémon Salon Musset Salon Jarry Salon Joyce Salon Kafka-Lamartine Salon 1
Monday
May 23rd, 2016
10:30-12:00
A1L-A
VLSI I
Chr: Malgorzata Chrzanowska-Jeske, Emre Salman
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
A1L-B
Biomedical Signal Processing
Chr: Omair Ahmad, Yong Lian
Track: Digital Signal Processing
A1L-C
VLSI Devices
Chr: Shuenn-Yuh Lee, Vasily Moshnyaga
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
A1L-D
Sigma-Delta Modulators I
Chr: José M. de la Rosa
Track: Analog Signal Processing
A1L-E
Data Converters I
Chr: Degang Chen
Track: Analog Signal Processing
A1L-F
Biometrics & Imaging
Chr: Herming Chiueh, Ibrahim Elfadil
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
A1L-G
INVITED: Machine Learning
Chr: Yiran Chen, Mrityunjoy Chakraborty
Track: SPECIAL SESSIONS
A1L-H
Education
Chr: Joos Vandewalle
Track: Education in Circuits and Systems
A1L-J
INVITED: Polar-Code Decoders
Chr: Warren Gross, Ezz El-Masry
Track: SPECIAL SESSIONS
A1L-K
INVITED: Emerging Memory II
Chr: Meng-Fan Chang, Hai Li
Track: SPECIAL SESSIONS
A1L-L
Communications I
Chr: Wael Badawy, Tokunbo Ogunfunmi
Track: Circuits and Systems for Communications
A1L-M
DC-DC Converters
Chr: Hiroo Sekiya, Lei Wang
Track: Power and Energy Circuits and Systems
Monday
May 23rd, 2016
13:00-14:30
A2L-A
NoC Multicores I
Chr: Magdy Bayoumi, Miroslav Velev
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
A2L-B
Compressive & Adaptive DSP
Chr: Wu-Sheng Lu, Daniel P. K. Lun
Track: Digital Signal Processing
A2L-C
Integration Issues
Chr: Danella Zhao, Emre Salman
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
A2L-D
RF Circuits
Chr: Nathan Neihart
Track: Analog Signal Processing
A2L-E
Amplifiers I
Chr: Igor Filanovsky
Track: Analog Signal Processing
A2L-F
BioMEMS & Lab-on-Chip
Chr: Jennifer Blain Christen, Danilo Demarchi
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
A2L-G
INVITED: Emerging Devices
Chr: Maurizio Valle, Ali Ibrahim
Track: SPECIAL SESSIONS
A2L-H
Neural Net I
Chr: Arindam Basu, Jennifer O. Hasler
Track: Neural Network Circuits and Systems
A2L-J
INVITED: Memristors I
Chr: Ronald Tetzlaff, Alon Ascoli
Track: SPECIAL SESSIONS
A2L-K
INVITED: Emerging Transistors
Chr: Shimeng Yu, Robert Chen-Hao Chang
Track: SPECIAL SESSIONS
A2L-L
Communications II
Chr: Ji-Hoon Kim, Xinmiao Zhang
Track: Circuits and Systems for Communications
A2L-M
Power Converters I
Chr: Marian Kazimierczuk, Abdelali El Aroudi
Track: Power and Energy Circuits and Systems
Monday
May 23rd, 2016
14:30-16:00
A3L-A
TCAS Special: Circuits and Systems for Communications
Chr: Lian Yong, Gianluca Setti
Track: Papers from TCAS-I and TCAS-II
A3L-B
TCAS Special: Analog Circuits
Chr: Gianluca Setti, Lian Yong
Track: Papers from TCAS-I and TCAS-II
  A3L-D
LATE NEWS: Emerging Technologies and Low Power Subsystems
Chr: Eduard Alarcon, Alyssa Apsel
Track: Late Breaking News
               
Monday
May 23rd, 2016
16:00-17:30
A4L-A
Testing & Security I
Chr: Xinmiao Zhang, Zhiyuan Yan
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
A4L-B
Audio-Signal Processing
Chr: Tokunbo Ogunfunmi
Track: Digital Signal Processing
A4L-C
Low Power
Chr: Abdullah Baz, Qiaoyan Yu
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
A4L-D
Coding & Standards
Chr: Wen-Hsiao Peng, Jiangtao Wen
Track: Visual Signal Processing and Communications
A4L-E
Analog Filters
Chr: Jorge Fernandes
Track: Analog Signal Processing
A4L-F
BioCAS I
Chr: Jie Chen, Christos Pappavassiliou
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
A4L-G
INVITED: Printable Electronics
Chr: Gordon W. Roberts, Christian Fayomi
Track: SPECIAL SESSIONS
A4L-H
Nonlinear CAS I
Chr: Chi K. Tse, Ljiljana Trajkovic
Track: Nonlinear Circuits and Systems
A4L-J
INVITED: Manufacture & Test
Chr: Yiorgos Makris, Haralampos Stratigopoulos
Track: SPECIAL SESSIONS
A4L-K
INVITED: Neuromorphic Devices
Chr: Arindam Basu, Hai Li
Track: SPECIAL SESSIONS
A4L-L
Communications III
Chr: Shoba Krishnan, Danella Zhao
Track: Circuits and Systems for Communications
A4L-M
Smart Infrastructures
Chr: Mitra Mirhassani
Track: Sensory Systems
Tuesday
May 24th, 2016
10:30-12:00
B1L-A
VLSI II
Chr: An-Yeu Wu, Ricardo Reis
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
B1L-B
Image Processing
Chr: Wei-Ping Zhu
Track: Digital Signal Processing
B1L-C
Memory
Chr: Xinmiao Zhang, Zhiyuan Yan
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
B1L-D
SAR ADCs
Chr: George Yuan
Track: Analog Signal Processing
B1L-E
Data Converters II
Chr: Joao Goes
Track: Analog Signal Processing
B1L-F
Bio Interface Circuits
Chr: Arindam Basu, Wouter A. Serdijn
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
B1L-G
INVITED: Bioelectronics
Chr: Pedram Mohseni, Benoit Gosselin
Track: SPECIAL SESSIONS
B1L-H
Nonlinear CAS II
Chr: Wei Xing Zheng, Jinhu Lu
Track: Nonlinear Circuits and Systems
B1L-J
INVITED: Biomedical Big-Data
Chr: Tinoosh Mohsenin, Robert Sobot
Track: SPECIAL SESSIONS
B1L-K
INVITED: Emerging Memory I
Chr: Elisa Vianello, Jing Li
Track: SPECIAL SESSIONS
B1L-L
Cryptography & Security I
Chr: Weiqiang Liu, Tokunbo Ogunfunmi
Track: Circuits and Systems for Communications
B1L-M
Power Converters II
Chr: Hirotaka Koizumi, Adrian Ioinovici
Track: Power and Energy Circuits and Systems
Tuesday
May 24th, 2016
13:00-14:30
B2L-A
NoC Multicores II
Chr: Qiaoyan Yu, Magdy Bayoumi
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
B2L-B
DSP Algorithms I
Chr: Takao Hinamoto, Hon Keung Kwan
Track: Digital Signal Processing
B2L-C
Emerging VLSI
Chr: Abdullah Baz, Ricardo Reis
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
B2L-D
ASP Tools
Chr: Joao Goes
Track: Analog Signal Processing
B2L-E
Analog Techniques
Chr: Wouter A. Serdijn
Track: Analog Signal Processing
B2L-F
Biomedical SoC
Chr: Tim Constandinou, Abbes Amira
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
B2L-G
INVITED: IoT Security
Chr: Chip-Hong Chang, Wael Badawy
Track: SPECIAL SESSIONS
B2L-H
Neural Net II
Chr: Mitra Mirhassani, Shantanu Chakrabartty
Track: Neural Network Circuits and Systems
B2L-J
INVITED: Flexible Substrate
Chr: Ravinder Dahiya, Hadi Heidari
Track: SPECIAL SESSIONS
B2L-K
INVITED: Memristors II
Chr: Ronald Tetzlaff, Alon Ascoli
Track: SPECIAL SESSIONS
B2L-L
Low-Power Devices
Chr: Lan-Da Van, Danella Zhao
Track: Circuits and Systems for Communications
B2L-M
Vision Sensors
Chr: Amine Bermak, Piotr Dudek
Track: Sensory Systems
Tuesday
May 24th, 2016
14:30-16:00
B3L-A
TCAS Special: Cryptography & Security II
Chr: Lian Yong, Gianluca Setti
Track: Papers from TCAS-I and TCAS-II
B3L-B
TCAS Special: Energy Efficient Circuits & Systems
Chr: Gianluca Setti, Lian Yong
Track: Papers from TCAS-I and TCAS-II
  B3L-D
LATE NEWS: Signal Processing Strategies, Design, and Applications
Chr: Chai Wah Wu, Eduard Alarcon
Track: Late Breaking News
               
Tuesday
May 24th, 2016
16:00-17:30
B4L-A
Testing & Security II
Chr: Massimo Alioto, Fernando Moraes
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
B4L-B
DSP for Communications
Chr: Wei Xing Zheng, Paulo Diniz
Track: Digital Signal Processing
B4L-C
Programmable Arrays
Chr: Kwen-Siong Chong, Ricardo Reis
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
B4L-D
Security & Systems
Chr: Daniel P. K. Lun, Hongkai Xiong
Track: Visual Signal Processing and Communications
B4L-E
Frequency Synthesizers
Chr: Thierry Taris
Track: Analog Signal Processing
B4L-F
Energy Harvesters I
Chr: Guoxing Wang, Benoit Gosselin
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
B4L-G
INVITED: Brain Interfaces
Chr: Roland Thewes, Ronald Tetzlaff
Track: SPECIAL SESSIONS
B4L-H
Nonlinear CAS III
Chr: Sergio Callegari
Track: Nonlinear Circuits and Systems
  B4L-K
Emerging Circuits I
Chr: Antonio Rubio, Costin Anghel
Track: Nanoelectronics and Gigascale Systems
B4L-L
MIMO Systems
Chr: Joseph Cavallaro, Zhiyuan Yan
Track: Circuits and Systems for Communications
B4L-M
Image Sensors
Chr: Shoushun Chen, Ricardo Carmona Galán
Track: Sensory Systems
Wednesday
May 25th, 2016
10:30-12:00
C1L-A
3D SoC
Chr: Tian-Sheuan Chang, Yeong-Kang Lai
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
C1L-B
DSP Circuit Design
Chr: Chuan Zhang, Bah Hwee Gwee
Track: Digital Signal Processing
C1L-C
Arithmetics
Chr: Fernando Moraes, Kwen-Siong Chong
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
C1L-D
Multimedia Imaging
Chr: Maria Trocan, Zicheng Liu
Track: Multimedia Systems and Applications
C1L-E
Data Converters III
Chr: Wouter A. Serdijn
Track: Analog Signal Processing
C1L-F
Bio Wireless Circuits
Chr: Jeremy Holleman, Bo Zhao
Track: Biomedical and Life-Science Circuits, Systems and Applications
C1L-G
INVITED: Emerging IoT
Chr: Emre Salman, Arindam Basu
Track: SPECIAL SESSIONS
C1L-H
Nonlinear CAS IV
Chr: Marco Storace
Track: Nonlinear Circuits and Systems
C1L-J
INVITED: Stochastic Electronics
Chr: André van Schaik, C. Singh Thakur
Track: SPECIAL SESSIONS
C1L-K
Nano & Quantum Circuits
Chr: Malgorzata Chrzanowska-Jeske, Hai Li
Track: Nanoelectronics and Gigascale Systems
C1L-L
Wireless Mobile I
Chr: Chuan Zhang, Wei Xing Zheng
Track: Circuits and Systems for Communications
C1L-M
Power-Grid Analysis
Chr: Juri Jatskevich, Yu Christine Chen
Track: Power and Energy Circuits and Systems
Wednesday
May 25th, 2016
13:00-14:30
C2L-A
VLSI III
Chr: Vasily Moshnyaga, Mohsin M. Jamali
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
C2L-B
Digital Filters
Chr: Tapio Saramäki, Hakan Johansson
Track: Digital Signal Processing
C2L-C
Data Processing
Chr: Chuan Zhang, Tae-Hyoung Kim
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
C2L-D
Image Quality
Chr: Susanto Rahardja, Yeong-Kang Lai
Track: Multimedia Systems and Applications
C2L-E
Interface Circuits I
Chr: Rashid Rashidzadeh
Track: Analog Signal Processing
  C2L-G
INVITED: CMOS BioChips
Chr: Yehya H. Ghallab, Wael Badawy
Track: SPECIAL SESSIONS
C2L-H
Neural Net III
Chr: Shih-Chii Liu, Wei Xing Zheng
Track: Neural Network Circuits and Systems
C2L-J
INVITED: Reversible Circuits
Chr: Robert Wille, Ravinder Dahiya
Track: SPECIAL SESSIONS
C2L-K
Memristor Circuits
Chr: Shyh-Jye Jerry Jou, Mohammed Ismail
Track: Nanoelectronics and Gigascale Systems
C2L-L
Wireline CAS
Chr: Shoba Krishnan, Zhongfeng Wang
Track: Circuits and Systems for Communications
C2L-M
Energy Harvesters II
Chr: Chi-Ying Tsui, Wing-Hung Ki
Track: Power and Energy Circuits and Systems
Wednesday
May 25th, 2016
14:30-16:00
C3L-A
TCAS Special: Digital Circuits
Chr: Lian Yong, Gianluca Setti
Track: Papers from TCAS-I and TCAS-II
C3L-B
TCAS Special: Circuits and Systems for Multimedia
Chr: Gianluca Setti, Lian Yong
Track: Papers from TCAS-I and TCAS-II
  C3L-D
LATE NEWS: Sensors and Sensory Information Processing
Chr: Alyssa Apsel, Chai Wah Wu
Track: Late Breaking News
               
Wednesday
May 25th, 2016
16:00-17:30
C4L-A
Testing & Security III
Chr: Danella Zhao, Qiaoyan Yu
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
C4L-B
Statistical DSP
Chr: Mrityunjoy Chakraborty
Track: Digital Signal Processing
C4L-C
VLSI for Communications
Chr: Mohsin M. Jamali, Malgorzata Chrzanowska-Jeske
Track: VLSI Systems, Architectures and Applications
C4L-D
Compression & Coding I
Chr: Shao-Yi Chien, Maria Trocan
Track: Multimedia Systems and Applications
C4L-E
Regulators
Chr: Ayman Fayed
Track: Analog Signal Processing
C4L-F
Analysis & Recognition
Chr: Zhihai He, Jianfei Cai
Track: Visual Signal Processing and Communications
C4L-G
INVITED: Implantable Telemetry
Chr: Robert Sobot, Joseph Cavallaro
Track: SPECIAL SESSIONS
C4L-H
Oscillators & PLLs I
Chr: Elena Blokhina
Track: Nonlinear Circuits and Systems
C4L-J
INVITED: RF Design & Simulation
Chr: Marvin Onabajo, Jose Silva-Martinez
Track: SPECIAL SESSIONS
C4L-K
Emerging Circuits II
Chr: Sorin Cotofana, Mona Zaghloul
Track: Nanoelectronics and Gigascale Systems
C4L-L
INVITED: Light Communication
Chr: Amara Amara, Xun Zhang
Track: SPECIAL SESSIONS
C4L-M
Sensors & Circuits
Chr: Tim Constandinou, Shantanu Chakrabartty
Track: Sensory Systems