ESSDERC/ESSCIRC 2019 Lecture Session Schedule
Time Main Auditorium A Main Auditorium B Small Aula Conference Room Medium Aula A Medium Aula B Seminar room
Tuesday
Sep 24th, 2019
09:00-09:40
A1L-A
Joint Plenary 1: Edoardo Charbon, EPFL (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 16
      
Tuesday
Sep 24th, 2019
09:40-10:20
A2L-A
Joint Plenary 2: Franck Arnaud, STMicroelectronics (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 16
      
Tuesday
Sep 24th, 2019
11:00-12:20
A1L-A
Analog techniques (3 papers)
Chr: Jens Anders, Piotr Kmon
Track: 8
A1L-B
High Performance Oscillators (4 papers)
Chr: Kenichi Okada, Ping Lu
Track: 11
A1L-C
Hardware Security Circuits (4 papers)
Chr: Alex Fish, Makoto Ikeda
Track: 14
A1L-D
Biomedical Interfaces (3 papers)
Chr: Michael Mark, Roman Genov
Track: 13
A1L-E
Focus Session I: Challenges for Power Devices & Merging Microelectronics with Optics (4 papers)
Chr: Rainer Pforr
Track: 19
 A1L-G
WBG and Si Devices for Power and RF (4 papers)
Chr: Mikael Östling, Florian Udrea
Track: 2
Tuesday
Sep 24th, 2019
14:00-15:20
A2L-A
Imaging and Radiation (4 papers)
Chr: Angel Rodriguez-Vazquez, Antoine Dupret
Track: 13
A2L-B
PLLs (3 papers)
Chr: Martin Flatscher, Jaehyouk Choi
Track: 11
A2L-C
Digital Interface and Compensation Circuits (4 papers)
Chr: Stefan Rusu, Atila Alvandpour
Track: 14
A2L-D
Energy Harvesting (4 papers)
Chr: drago strle, michiel steyaert
Track: 15
A2L-E
Focus Session II: MEMS, Sensors & Advanced Integration Technologies (4 papers)
Chr: Klaus Pressel
Track: 19
 A2L-G
Compact modeling under cryogenic conditions (3 papers)
Chr: Thierry Poiroux, Benjamin Iñiguez
Track: 4
Tuesday
Sep 24th, 2019
15:50-16:30
A5L-A
ESSCIRC Keynote 1: Ram K. Krishnamurthy, Intel (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 18
A5L-B
ESSDERC Keynote 1: Michael Heuken, AIXTRON AG (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 17
     
Tuesday
Sep 24th, 2019
16:40-18:00
A3L-A
Analog systems (4 papers)
Chr: Jelle Van Rethy, Hugo Veenstra
Track: 8
A3L-B
Temperature Sensors (3 papers)
Chr: Michiel Pertijs, Martijn Snoeij
Track: 13
A3L-C
TX techniques (3 papers)
Chr: Francois Rivet, Lars Sundstrom
Track: 10
 A3L-E
Focus Session III: Advanced Semiconductor Process & Device Technologies in Europe (6 papers)
Chr: Dominique Thomas
Track: 19
 A3L-G
FET Devices for Sensing Applications (3 papers)
Chr: Volker Cimalla, Clara Moldovan
Track: 6
Wednesday
Sep 25th, 2019
09:00-09:40
B1L-A
Joint Plenary 3: Toshio Yanagida, Osaka University (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 16
      
Wednesday
Sep 25th, 2019
10:20-12:00
B1L-A
High Resolution SAR ADC (4 papers)
Chr: Piero Malcovati, Qiang Li
Track: 9
B1L-B
Wireless RX (5 papers)
Chr: Stefan Andersson, Dominique Morche
Track: 12
B1L-C
MM-Wave Frequency Multipliers (3 papers)
Chr: Salvatore Levantino, Dietmar Kissinger
Track: 11
B1L-D
Machine Learning and Accelerators (4 papers)
Chr: Andreas Burg, Viktor Owall
Track: 14
B1L-E
Advanced and emerging memories (4 papers)
Chr: Andrea Lacaita, Kensuke Ota
Track: 5
B1L-F
Non-Conventional Devices (4 papers)
Chr: Gianluca Fiori, Tibor Grasser
Track: 7
B1L-G
Modeling of compound semiconductor devices (3 papers)
Chr: Benjamin Iñiguez, Wladek Grabinski
Track: 4
Wednesday
Sep 25th, 2019
13:30-14:10
B2L-A
ESSCIRC Keynote 2: Jeff Walling, Tyndall National Institute (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 18
B3L-B
ESSDERC Keynote 2: Subhasish Mitra, Stanford University (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 17
     
Wednesday
Sep 25th, 2019
14:20-15:40
B2L-A
Amplifiers and filters (4 papers)
Chr: Viola Schaffer, Bruno Vaz
Track: 8
B2L-B
Wireline (4 papers)
Chr: Gerrit den Besten, Declan Carey
Track: 12
B2L-C
Power Management (4 papers)
Chr: christoph sandner, ravi karadi
Track: 15
 B2L-E
Analog/RF (3 papers)
Chr: Gunnar Malm, Nadine Collaert
Track: 1
B2L-F
Hardware for Neuromorphic Computing (2 papers)
Chr: Siegfried Karg, Max Lemme
Track: 7
B2L-G
Advances in MOSFET Modeling (3 papers)
Chr: Daniel Tomaszewski, Thierry Poiroux
Track: 4
Thursday
Sep 26th, 2019
09:00-09:40
C1L-A
Joint Plenary 4: Donhee Ham, Harvard University (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 16
      
Thursday
Sep 26th, 2019
10:20-12:00
C1L-A
High-Speed ADC (4 papers)
Chr: Georges Gielen, Klaas Bult
Track: 9
C1L-B
Sensor Interfaces (4 papers)
Chr: Paul Walsh, Robert Henderson
Track: 13
C1L-C
Millimeter-wave power amplifiers (3 papers)
Chr: Domine Leenaerts, Marc Tiebout
Track: 10
C1L-D
Memory-Centric Design (3 papers)
Chr: Tobias Gemmeke, Mark Anders
Track: 14
C1L-E
Modeling of trap effects and noise (3 papers)
Chr: Sadayuki Yoshitomi, Daniel Tomaszewski
Track: 4
C1L-F
Photonic and Microwave Devices (4 papers)
Chr: Dana Cristea, Susanna Reggiani
Track: 2
C1L-G
Multi-physics modeling (3 papers)
Chr: Zlatan Stanojevic, Viktor Sverdlov
Track: 3
Thursday
Sep 26th, 2019
13:30-14:10
C2L-A
ESSCIRC Keynote 3: Pieter Harpe, TU Eindhoven (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 18
C3L-B
ESSDERC Keynote 3: Jong-Ho Lee, Seoul National University (1 papers)
Chr: Not Assigned
Track: 17
     
Thursday
Sep 26th, 2019
14:20-15:40
C2L-A
Sigma-Delta and Time-Based ADC (4 papers)
Chr: Stefan Rusu, Lucien Breems
Track: 9
C2L-B
Wireless TX (3 papers)
Chr: Andrea Mazzanti, Jan Craninckx
Track: 12
C2L-C
RX and Imaging Techniques (3 papers)
Chr: Patrick Reynaert, Domenico Zito
Track: 10
 C2L-E
Derivative Technologies (3 papers)
Chr: Francois Andrieu, Blandine Duriez
Track: 1
C2L-F
Optical and Thermal Sensors (4 papers)
Chr: Joachim Burghartz, Mirjana Banjevic
Track: 6
C2L-G
Advanced device modeling (3 papers)
Chr: Demins Rideau, Aryan Afzalian
Track: 3