Session Index

Lecture Sessions
Monday May 24, 2021 (10:00-11:40)

Sigma Delta ADC I  Chair: Tawfiq Musah - The Ohio State University; José M. de la Rosa - Instituto de Microelectrónica de Sevilla, IMSE-CNM;

Electronic Design Automation & Physical Design I  Chair: Baris Taskin - Drexel University; Youngjoo Lee - POSTECH;

Wireline Communications I  Chair: Joseph Cavallaro - Rice University; Vyasa Sai - Intel Corporation;

Power Management Circuit Techniques  Chair: Elkim Roa - Universidad Industrial de Santander; Anmol Sharma - Texas Instruments Inc.;

Biomedical Signal Detection & Conversion Circuits & Systems  Chair: Kea-Tiong Tang - National Tsing Hua University; Arindam Basu - Nanyang Technological University;

Image Sensors  Chair: Shoushun Chen - NTU Singapore; Ibrahim Elfadel - Khalifa University;

Neural Network & Neuromorphic Accelerators I  Chair: Arindam Basu - Nanyang Technological University; Jason Eshraghian - University of Michigan;

Modeling & Control of Nonlinear Networks  Chair: Ljiljana Trajkovic - SFU; Yoko Uwate - Tokushima University, JAPAN;

CAS Journal Papers: Analog & Mixed Signal Circuits & Systems I  Chair: Jusung Kim - Hanbat National University; Hyungmin Lee - Korea University;

Live Demo I  Chair: Ji-Hoon Kim - Ewha Womans University; Taewook Kim - Yonsei University;

Monday May 24, 2021 (16:00-17:40)

Analog Circuits I  Chair: Igor Filanovsky - University of Alberta; Mohamad Sawan - Polytechnique Montreal;

Electronic Design Automation & Physical Design II  Chair: Robert Chang - National Chung Hsing University; Leonel Sousa - Universidade de Lisboa;

Wireline Communications II  Chair: Yong Chen - University of Macau; Pei-Yun Tsai - National Central University;

Integrated Power Circuits & Charge Pumps  Chair: Junmin Jiang - Texas Instruments Inc.; Sijun Du - TU Delft;

Biomedical Sensing & Signal Detection Circuits & Systems  Chair: Jun Ohta - Nara Institute of Science and Technology; Shaoxi Wang - Northwestern Polytechnical University;

Integrated Sensory Systems  Chair: Nicola Massari - FBK; Pantelis Georgiou - Imperial College London;

Machine Learning & Neural Networks  Chair: Jason Eshraghian - University of Michigan; Coen Arrow - University of Western Australia;

Advances in Digital Filters  Chair: Tapio Saramäki - Tampere University; Mrityunjoy Chakraborty - Indian Institute of Technology Kharagpur;

Efficient Circuits & System Implementations of Multimedia Processing  Chair: Yeong-Kang Lai - National Chung Hsing University; Vladan Velisavljevic - University of Bedfordshire;

SPECIAL SESSION: Memristive Logic, Analog, & Memory Circuits  Chair: Stephan Menzel - Forschungszentrum Jülich; Alon Ascoli - Technische Universität Dresden;

Tuesday May 25, 2021 (10:00-11:40)

Phase Locked Loops I  Chair: Shahriar Mirabbasi - University of British Columbia; Salvatore Pennisi - Universita di Catania;

Circuits for Energy Efficiency & Robustness  Chair: Inna Vaisband - University of Illinois at Chicago; Emre Salman - Stony Brook University;

Cryptography & Hardware Security  Chair: Sri Navaneeth Easwaran - Texas Instruments Inc ; Danella Zhao - Old Dominion University;

Transmitters & Receivers  Chair: Paul Sotiriadis - National Technical University of Athens; Nagarjuna Nallam - IIT Guwahati;

Advanced Computing in Memory Strategies  Chair: Antonio Rubio - UPC; Sorin Cotofana - Technical University of Delft;

Biometrics & Biomedical Signal/Image Processing  Chair: Mohamad Sawan - Westlake University, China; Yun He - Tsinghua University;

Neural Network Accelerators Using Emerging Memory Technologies  Chair: Mostafa Rahimi Azghadi - James Cook University; Jason Eshraghian - University of Michigan;

SPECIAL SESSION: Advanced Energy-Efficient Wireline & Optical Communications  Chair: Armin Tajalli - University of Utah, USA; Ross Walker - University of Utah, USA;

SPECIAL SESSION: Analog Computing, SoC, and Processing-in-Memory for AI Hardware  Chair: Vishal Saxena - University of Delaware; Aatmesh Shrivastava - Northeastern University;

Tuesday May 25, 2021 (16:00-17:40)

Sigma Delta ADC II  Chair: Edoardo Bonizzoni - Universita di Pavia; José M. de la Rosa - Instituto de Microelectrónica de Sevilla, IMSE-CNM;

Low-Power Logic, Circuits & Architectures I  Chair: Fernando Moraes - PUCRS - Escola Politécnica; Boris Vaisband - McGill University;

Error Correction Codes  Chair: Youngjoo Lee - POSTECH; Jun Lin - Nanjing University;

Modeling & Control of WPT Systems & Energy Grids  Chair: Chi-Seng Lam - University of Macau; Xi Chen - GEIRI North America;

Biomedical Sensing & Imaging Systems  Chair: Pantelis Georgiou - Imperial College London; Ulkuhan Guler - Worcester Polytechnic Institute;

Spiking Neural Networks & Systems II  Chair: Jason Eshraghian - University of Michigan; Arindam Basu - Nanyang Technological University;

DSP Implementation  Chair: Wei Liu - University of Sheffield; Bah-Hwee Gwee - Nanyang Technological University;

SPECIAL SESSION: Emerging Memories for Unconventional Computing  Chair: Jiyong Woo - Kyungpook National University; Kyeong-Sik Min - Kookmin University;

SPECIAL SESSION: Artificial Intelligence Computation In Memory & Their Applications Utilizing Next-generation Memory  Chair: Takayuki Kawahara - Tokyo University of Science; Kyeong-Sik Min - Kookmin University;

CAS Journal Papers: Communication & Network Systems  Chair: Chuan Zhang - Southeast University, Nanjing, China; Hoyoung Yoo - Chungnam National University;

Wednesday May 26, 2021 (10:00-11:40)

RF Power Amplifiers  Chair: Jusung Kim - Hanbat National University; Nagarjuna Nallam - IIT Guwahati;

Hardware Security for Logic, Circuits & Architectures  Chair: Itamar Levi - Bar-Ilan University; Alex Fish - Bar-Ilan University;

Electronic Design Automation  Chair: Baris Taskin - Drexel University; Danella Zhao - Old Dominion University;

Modeling & Control of Power Converters I  Chair: Xi Chen - GEIRI North America; Giulia Di Capua - University of Cassino and Southern Lazio;

Nanodevices, Nanocircuits & Systems  Chair: Georgios Sirakoulis - Democritus University of Thrace; Yuan Cao - Hohai University;

Deep Learning Systems I  Chair: Wei Xing Zheng - Western Sydney University; Melika Payvand - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich;

Visual Signal Coding & Quality Assessment  Chair: Chia-Yang Tsai - Facebook; Li Zhang - Bytedance;

SPECIAL SESSION: Circuits & Systems of Artificial Intelligence & Security for 5G  Chair: Hongbin Sun - Xi'an Jiaotong University; Hoyoung Yoo - Chungnam National University;

SPECIAL SESSION: Low Power Design for Emerging Applications  Chair: Chuan Zhang - Southeast University, Nanjing, China; Zhongfeng Wang - Nanjing University, Nanjing, China;

SPECIAL SESSION: New Approaches for Interfacing Electronic & Biological Systems  Chair: Ross Walker - University of Utah, USA; Hadi Heidari - University of Glasgow, UK;

Wednesday May 26, 2021 (16:00-17:40)

SAR ADC  Chair: Tawfiq Musah - The Ohio State University; Salvatore Pennisi - Universita di Catania;

Hardware Security for Internet-of-Things, Cyber-Physical Systems  Chair: Tony Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University; Itamar Levi - Bar-Ilan University;

Conventional & Emerging Memory Circuits, Architectures & Interconnect Technologies  Chair: Boris Vaisband - McGill University; Seokbum Ko - University of Saskatchewan;

Spiking Neural Networks & Systems I  Chair: Charlotte Frenkel - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich; Chae Eun Rhee - Inha University;

Non-linear Theory in Energy Conversion Applications  Chair: Erivelton Geraldo Nepomuceno - Federal University of São João del-Rei; Federico Bizzarri - Politecnico di Milano, Italy;

SPECIAL SESSION: 5G & Beyond  Chair: Pei-Yun Tsai - National Central University; Hoyoung Yoo - Chungnam National University;

SPECIAL SESSION: Memristive Computing & Training for Edge Intelligence  Chair: Alon Ascoli - Technische Universität Dresden; Georgios Sirakoulis - Democritus University of Thrace;

SPECIAL SESSION: Optimized Image/Video Coding Based on Deep Learning  Chair: Zhibo Chen - University of Science and Technology of China; Christian Herglotz - Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg;

CAS Journal Papers: Digital Circuits & Systems  Chair: Adam Teman - Bar-Ilan University; Yeongkyo Seo - Inha University;

Thursday May 27, 2021 (10:00-11:40)

Design Tools  Chair: Jun Yin - University of Macau; Shahriar Mirabbasi - University of British Columbia;

Datapath & Arithmetic Circuits & Systems  Chair: Weiwei Shan - Southeast University; Volkan Kursun - The Hong Kong University of Science and Technology;

Programmable, Reconfigurable & Array Architectures  Chair: Fengbo Ren - Arizona State University; Inna Vaisband - University of Illinois at Chicago;

Analog Digital Converters  Chair: Taimur Rabuske - INESC-ID; Jun Yin - University of Macau;

Circuits & Systems for Energy Harvesting I  Chair: Dimitri Galayko - Sorbonne Université; Zhiyuan Chen - Fudan University;

Non-silicon & Emerging Devices  Chair: Weisheng Zhao - Beihang University; Sorin Cotofana - Technical University of Delft;

SPECIAL SESSION: Design & Detection of Hardware Trojans in Cyber-Physical Systems  Chair: Sai Manoj Pudukotai Dinakarrao - George Mason University; Hoyoung Yoo - Chungnam National University;

SPECIAL SESSION: Machine-Learning Systems & Applications  Chair: Aatmesh Shrivastava - Northeastern University; Vishal Saxena - University of Delaware;

SPECIAL SESSION: Cognitive Radio Systems & Hardware Security Techniques  Chair: José M. de la Rosa - Instituto de Microelectrónica de Sevilla, IMSE-CNM; Yue Zheng - Nanyang Technological University;

Thursday May 27, 2021 (16:00-17:40)

ADC Building Blocks  Chair: Nuno Paulino - UNINOVA CTS; Zhipeng Li - MIT;

Digital Circuits, Systems & Architectures for Machine Learning I  Chair: Youngjoo Lee - POSTECH; Fengbo Ren - Arizona State University;

Wireless Communications  Chair: Xiangyu Meng - SYSU; Christoph Studer - ETH Zurich;

Amplifiers  Chair: Luis Oliveira - Universidade NOVA de Lisboa; Aatmesh Shrivastava - Northeastern University;

Neuromorphic Systems I  Chair: Charlotte Frenkel - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich; Melika Payvand - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich;

SPECIAL SESSION: Next-Generation Edge AI Computing  Chair: Takahiro Hanyu - Tohoku University; Naofumi Homma - Tohoku University;

SPECIAL SESSION: Multimodal Signal Processing  Chair: Yu Tsao - Academia Sinica, Research Center for Information Technology Innovation, Taiwan; Kyeong-Sik Min - Kookmin University;

SPECIAL SESSION: Emerging Techniques of Memristive Systems  Chair: Georgios Sirakoulis - Democritus University of Thrace; Stephan Menzel - Forschungszentrum Jülich;

CAS Journal Papers: Hardware Security  Chair: Youngmin Kim - Hongik University; Dur E Shahwar - NUST;

Friday May 28, 2021 (10:00-11:40)

Voltage References  Chair: Cheng Huang - Iowa State University; Qadeer Khan - IIT Madras;

Low-Power Logic, Circuits & Architectures II  Chair: Abdel Martinez - Tokyo Institute of Technology; Inna Vaisband - University of Illinois at Chicago;

Adaptive & Array Based Signal Processing  Chair: Wei Xing Zheng - Western Sydney University; Qing Shen - Beijing Institute of Technology;

Hardware & Systems for Visual Signal Processing  Chair: Bruno Zatt - Universidade Federal de Pelotas; Weisi Lin - Nanyang Technological University;

Educational Methods & Theories  Chair: Ljiljana Trajkovic - SFU; Babak Ayazifar - UC Berkeley;

SPECIAL SESSION: Wearable Sensing Techniques & Power Solutions for IoT Devices  Chair: Junrui Liang - ShanghaiTech University; Xiaojin Zhao - Shenzhen University;

SPECIAL SESSION: Analysis of Complex Networked Circuits & Systems from a Network Science Perspective I  Chair: Yongxiang Xia - Hangzhou Dianzi University; Jiajing Wu - Sun Yat-sen University;

Friday May 28, 2021 (16:00-17:40)

Analog Circuits II  Chair: Roberto Gomez-Garcia - Universidad de Alcala; Sohmyung Ha - NYU;

Digital Circuits, Systems & Architectures for Machine Learning II  Chair: Leonel Sousa - Universidade de Lisboa; Robert Chang - National Chung Hsing University;

Multimedia Processing with Deep Neural Networks  Chair: Vladan Velisavljevic - University of Bedfordshire; Wu Liu - JD AI Research;

Tunable Filters  Chair: Alfredo Arnaud - Universidad Catolica del Uruguay; Jusung Kim - Hanbat National University;

SPECIAL SESSION: Beyond Moore’s Law & More than Moore  Chair: Yongfu Li - Shanghai Jiao Tong University; Kyeong-Sik Min - Kookmin University;

SPECIAL SESSION: Analysis of Complex Networked Circuits & Systems from a Network Science Perspective II  Chair: Yongxiang Xia - Hangzhou Dianzi University; Jiajing Wu - Sun Yat-sen University;

CAS Journal Papers: Analog & Mixed Signal Circuits & Systems II  Chair: Junghwan Han - Chungnam National University; Yeongkyo Seo - Inha University;

Saturday May 29, 2021 (14:00-15:15)

Agricultural Technologies  Chair: Matias Miguez - Universidad Catolica del Uruguay; Alfonso Chacon - Instituto Tecnológico de Costa Rica (TEC);

Saturday May 29, 2021 (16:20-17:20)

Food Monitoring Technologies  Chair: Marios Sophocleous - University of Cyprus; Aakash Jog - Tel Aviv University;

Poster Sessions
Monday May 24, 2021 (12:00-13:00)

ADCs for IoT  Chair: Joao Goes - Universidade NOVA de Lisboa; Matt Johnston - Oregon State University;

Digital Systems & Architectures for Machine Learning  Chair: Alex Fish - Bar-Ilan University; Tony Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University;

Design Automation & Physical Design  Chair: Izzet Kale - University of Westminster; Emre Salman - Stony Brook University;

Power Management & Other Applications in Power & Energy  Chair: Xi Chen - GEIRI North America; Tyrone Fernando - University of Western Australia;

Image & Other Sensors  Chair: DANIEL SALAS - PURDUE UNIVERSITY; Matthew Law - University of Macau;

Applications in Machine Learning  Chair: Coen Arrow - University of Western Australia; Jason Eshraghian - University of Michigan;

Visual Signal Processing & Communications  Chair: Ying Liu - Santa Clara University; Heming Sun - Waseda University;

Emerging AID Multimedia Applications & Implementations  Chair: Wu Liu - JD AI Research; Sen-ching Cheung - University of Kentucky;

Emerging Visual Information Representation & Processing  Chair: Sen-ching Cheung - University of Kentucky; Yeong-Kang Lai - National Chung Hsing University;

Tuesday May 25, 2021 (12:00-13:00)

Analog Techniques  Chair: Sai-Weng - Terry Sin - University of Macau; Mohamed Abouzied - Qualcomm;

Low Power Circuits & Architectures  Chair: Weiwei Shan - Southeast University; Won-Young Lee - Seoul National University of Science & Technology;

Hardware Security  Chair: Danella Zhao - Old Dominion University; Tony Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University;

Wireline & Wireless Communications I  Chair: Vassilis Paliouras - University of Patras; Joseph Cavallaro - Rice University;

Biomedical Signal Processing, Algorithms, and Learning Circuits & Systems  Chair: Donald Lie - Texas Tech University; Yoko Uwate - Tokushima University, JAPAN;

Deep Learning Systems II  Chair: Arindam Basu - Nanyang Technological University; Melika Payvand - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich;

DSP Systems  Chair: M. Omair Ahmad - Concordia University, Canada; Suk-Ju Kang - Sogang University;

Tuesday May 25, 2021 (17:40-18:40)

ADC & Interface Circuits  Chair: Gordon Roberts - McGill University; Edoardo Bonizzoni - Universita di Pavia;

Arithmetic Circuits & Reconfigurable Architectures  Chair: Seokbum Ko - University of Saskatchewan; Tony Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University;

Wireline & Wireless Communications II  Chair: Jienan Chen - University of Electronic Science and Technology of China; Youngjoo Lee - POSTECH;

Circuits & Systems for Energy Harvesting II  Chair: Zhiyuan Chen - Fudan University; Sijun Du - TU Delft;

EMG & ECG-based Sensing Circuits & Systems  Chair: Tim Constandinou - Imperial College London; Srinjoy Mitra - University of Edinburgh;

Neuromorphic Systems II  Chair: Alejandro Linares-Barranco - Universidad de Sevilla; Melika Payvand - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich;

Memristor Technologies for Edge-Computing Applications  Chair: Jiyong Woo - Kyungpook National University; Kyeong-Sik Min - Kookmin University;

Live Demo II  Chair: Jaehyouk Choi - KAIST; Seonghwan Cho - KAIST;

Wednesday May 26, 2021 (12:00-13:00)

RF Circuits & PLLs  Chair: Thierry Taris - IMS-Bordeaux; Mohamed Abouzied - Qualcomm;

System on Chip, Network on Chip, & Multi-Core Systems  Chair: Vaishnav Srinivas - Qualcomm; Seokbum Ko - University of Saskatchewan;

Regulators & References  Chair: Qadeer Khan - IIT Madras; Cheng Huang - Iowa State University;

Advanced Processing Systems with Emerging Technologies  Chair: Pierre-Emmanuel Gallardon - Utah University; Hoyoung Yoo - Chungnam National University;

DSP Theory & Algorithms I  Chair: Xin Lou - ShanghaiTech University; Wei-Ping Zhu - Concordia University;

Neural Network & Neuromorphic Accelerators II  Chair: Majid Adhmadi - University of Windsor; Melika Payvand - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich;

Wednesday May 26, 2021 (17:40-18:40)

Amplifiers & Analog Techniques  Chair: Matt Johnston - Oregon State University; Sai-Weng - Terry Sin - University of Macau;

Circuits, Systems & Architectures for Machine Learning & Hardware Security  Chair: Fernando Moraes - PUCRS - Escola Politécnica; Hongbin Sun - Xi'an Jiaotong University;

Modeling & Control of Power Converters II  Chair: Zhen Li - Beijing Institute of Technology; Tyrone Fernando - University of Western Australia;

Brain, Neural & DNA Technologies  Chair: Ulkuhan Guler - Worcester Polytechnic Institute; Tim Constandinou - Imperial College London;

Personalized Healthcare Circuits & Systems  Chair: Maurizio Valle - University of Genoa; Pantelis Georgiou - Imperial College London;

Deep Learning Systems III  Chair: Jim Harkin - Ulster University; Melika Payvand - Institute of Neuroinformatics, University of Zurich/ETH Zurich;

Thursday May 27, 2021 (12:00-13:00)

Phase Locked Loops II  Chair: Filippo Nerri - Integrated Device Technology, Inc.; Sohmyung Ha - NYU;

Memory Circuits, Architectures & Interconnect Technologies  Chair: Volkan Kursun - The Hong Kong University of Science and Technology; Emre Salman - Stony Brook University;

Hardware Security for Communications  Chair: Yingjie Lao - Clemson University; Dur E Shahwar - NUST;

Advanced Robust Emerging Technology Aspects  Chair: Antonio Rubio - UPC; Junghwan Han - Chungnam National University;

Teaching Techniques in Circuits & Systems  Chair: Yun He - Tsinghua University; Sergio Callegari - University of Bologna;

Intelligent Sensing & Interaction  Chair: Di He - Shanghai Jiao Tong University; Youngjoo Lee - POSTECH;

Thursday May 27, 2021 (17:40-18:40)

PLLs & RF Circuits  Chair: Robert Sobot - Western University; Igor Filanovsky - University of Alberta;

High Speed ADC  Chair: Jerald Yoo - National University of Singapore; Aatmesh Shrivastava - Northeastern University;

Biosensors & Bioelectronics  Chair: Maurizio Valle - University of Genoa; Tobi Delbruck - University of Zurich;

Chaos, Complexity & Game theory  Chair: Gianluca Setti - Politecnico di Torino, Italy; Erivelton Geraldo Nepomuceno - Federal University of São João del-Rei;

DSP Theory & Algorithms II  Chair: Zhihua Wang - Tsinghua University; Zhiping Lin - Nanyang Technological University;

Wearable Sensors & Energy Harvesting Circuits  Chair: Milin Zhang - Tsinghua Univsersity; Sijun Du - TU Delft;