Time |
Room 1 |
Room 2 |
Room 3 |
Room 4 |
Room 5 |
Room 6 |
Room 7 |
Monday Aug 10th, 2020 10:00-12:00 |
| | | | | | |
A1L-A Analog Circuits and Systems I (5 papers) Chr: Armin Tajalli, Shiuh-hua Wood Chiang Track: 1
| A1L-B NCL Based Asynchronous Design (5 papers) Chr: Ashiq Sakib Track: 2
| A1L-C Sensor Systems and Device Modeling (4 papers) Chr: Arindam Sanyal, Vanessa Chen Track: 1
| A1L-D Sensor Circuits and Systems I (6 papers) Chr: Takashi Tokuda, Ruolin Zhou Track: 5
| A1L-E Artificial Intelligence & Internet of Things I (6 papers) Chr: Pamela Abshire, Jennifer Blain Christen Track: 9
| A1L-F RF Receivers: Basic Building Blocks (5 papers) Chr: Soumyajit Mandal Track: 4
| A1L-G Signal and Image Processing I (5 papers) Chr: Cheol-Hong Min, Michael Rahaim Track: 7
|
Monday Aug 10th, 2020 12:30-14:30 |
| | | | | | |
A2L-A Analog Circuits and Systems II (4 papers) Chr: Shiuh-hua Wood Chiang, John Hu Track: 1
| A2L-B Digital Filters (6 papers) Chr: Nicole McFarlane, Arindam Sanyal Track: 2
| A2L-C Smart Power (6 papers) Chr: RAVI VUNNAM, Sarath Makala Track: 11
| A2L-D SPECIAL SESSION: Cognitive Radio (4 papers) Chr: Ruolin Zhou Track: 12
| A2L-E Internet of Things (6 papers) Chr: Jennifer Blain Christen, Matthew Johnston Track: 9
| A2L-F Neuromorphic Circuits and Systems III (5 papers) Chr: Vanessa Chen, Arindam Sanyal Track: 1
| A2L-G Secure and Trusted Communication in Hardware (6 papers) Chr: Xue Lin Track: 10
|
Monday Aug 10th, 2020 15:00-17:00 |
| | | | | | |
A3L-A Analog Circuits and Systems III (5 papers) Chr: John Hu, Armin Tajalli Track: 1
| A3L-B Digital Circuits and Systems II (5 papers) Chr: M. W. Chaudhary Track: 2
| A3L-C Converter Circuits and Systems I (6 papers) Chr: Tingshu Hu, Sri Navaneeth Easwaran Track: 6
| A3L-D Sensor Circuits and Systems II (6 papers) Chr: Ruolin Zhou, Takashi Tokuda Track: 5
| A3L-E Neural Networks (6 papers) Chr: Neeraj Magotra, Nicole McFarlane Track: 9
| A3L-F Energy Harvesting and Power Management Circuits and Devices (4 papers) Chr: InHee Lee, Sudhanshu Khanna Track: 8
| A3L-G 5G & mmWave Circuits and Systems (5 papers) Chr: Leonid Belostotsk Track: 4
|
Tuesday Aug 11th, 2020 10:00-12:00 |
| | | | | | |
B1L-A Neuromorphic Circuits and Systems II (5 papers) Chr: Yang Yi, Yanzhi Wang Track: 1
| B1L-B Estimation and Optimization of NoC and System Reliability (6 papers) Chr: Md Farhadur Reza Track: 2
| B1L-C AI and Hardware Security (5 papers) Chr: Magdy Bayoumi Track: 10
| B1L-D Biomedical Circuits and Systems I (5 papers) Chr: Nicole McFarlane, Mehdi Kiani Track: 1
| B1L-E Microwave Devices, Circuits and Packaging (4 papers) Chr: Vishal Saxena Track: 4
| B1L-F Quantum and AI Systems (4 papers) Chr: Esteban Tlelo-Cuautle, Arjuna Madanayake Track: 8
| B1L-G Signal and Image Processing III (5 papers) Chr: Kourosh Rahnamai, Robert L Brennan Track: 7
|
Tuesday Aug 11th, 2020 12:30-14:30 |
| | | | | | |
B2L-A Neuromorphic Circuits and Systems I (4 papers) Chr: Yang Yi, Xue Lin Track: 1
| B2L-B ASIC Circuit and System Design (4 papers) Chr: Robert L Brennan Track: 2
| B2L-C Hardware & Systems Security (5 papers) Chr: John Hu Track: 10
| B2L-D Biomedical Circuits and Systems II (5 papers) Chr: Matthew Johnston, Soumyajit Mandal Track: 1
| B2L-E Converter Circuits and Systems II (5 papers) Chr: Tingshu Hu, Sri Navaneeth Easwaran Track: 6
| B2L-F Communications Circuits (6 papers) Chr: Yushi Zhou, Sleiman Bou-Sleiman Track: 3
| B2L-G Hardware Design (4 papers) Chr: James Stine Track: 8
|
Tuesday Aug 11th, 2020 15:00-17:00 |
| | | | | | |
B3L-A Analog Circuits and Systems IV (5 papers) Chr: Vishal Saxena, Shaolan Li Track: 1
| B3L-B Analog Circuits and Systems VI (5 papers) Chr: Shaolan Li, Vishal Saxena Track: 1
| B3L-C Communications Systems and Theory (6 papers) Chr: Sleiman Bou-Sleiman, Yushi Zhou Track: 3
| B3L-D RF Circuits & Systems (5 papers) Chr: John Burke Track: 4
| B3L-E High Speed Optical and Physical Links (5 papers) Chr: Abhishek Roy, Vishal Saxena Track: 8
| B3L-F SPECIAL SESSION: Emerging Concepts in Trusted Systems (4 papers) Chr: Carla Purdy Track: 12
| B3L-G Signal and Image Processing IV (5 papers) Chr: Cheol-Hong Min, Michael Rahaim Track: 7
|
Wednesday Aug 12th, 2020 10:00-12:00 |
| | | | | | |
C1L-A Analog Circuits and Systems V (5 papers) Chr: Tian Xia Track: 1
| C1L-B Sensor Circuits and Systems III (4 papers) Chr: Takashi Tokuda, Ruolin Zhou Track: 5
| C1L-C Biomedical Electronics I (5 papers) Chr: Matthew Johnston Track: 1
| C1L-D Converter Circuits and Systems III (4 papers) Chr: Tingshu Hu, Sri Navaneeth Easwaran Track: 6
| C1L-E Security Primitives for Advanced Hardware Attacks (4 papers) Chr: Mehdi Kiani Track: 10
| C1L-F Analog & Mixed-Signal Circuits & Systems (5 papers) Chr: Ulkuhan Guler, Shaolan Li Track: 1
| C1L-G Artificial Intelligence & Internet of Things III (5 papers) Chr: Vanessa Chen, John Hu Track: 9
|
Wednesday Aug 12th, 2020 12:30-14:30 |
| | | | | | |
C2L-A Biomedical Electronics II (5 papers) Chr: Shiuh-hua Wood Chiang, Soumyajit Mandal Track: 1
| C2L-B Signal and Image Processing II (5 papers) Chr: Kourosh Rahnamai Track: 7
| C2L-C Artificial Intelligence & Internet of Things II (6 papers) Chr: John Hu, Vanessa Chen Track: 9
| C2L-D Hardware Security (4 papers) Chr: Tian Xia, Ulkuhan Guler Track: 1
| C2L-E Student Competition I (0 papers) Chr: Ken Jenkins Track: 12
| C2L-F Digital Circuits and Systems I (6 papers) Chr: Neeraj Magotra Track: 2
| C2L-G SPECIAL SESSION: Modeling & Verification of IC Security Properties (3 papers) Chr: Patrick Schaumont, Jasper Van Woudenberg Track: 12
|
Wednesday Aug 12th, 2020 15:00-17:00 |
| | | | | | |
| | | | C3L-E Student Competition II (0 papers) Chr: Ken Jenkins Track: 12
| | C3L-G Women in Engineering (0 papers) Chr: Maira Samary Track: 12
|